Edukacja domowa – co to jest?
Edukacja pozaszkolna, nazywana „domową” jest formą realizowania ustawowego obowiązku szkolnego i nauki poza szkołą. Taki tryb nauki umożliwia rodzicom (opiekunom prawnym) przejęcie odpowiedzialności za proces kształcenia dziecka nie uczęszczającego do szkoły.
Edukacja domowa może być realizowana w różny sposób w zależności od potrzeb i preferencji dziecka oraz jego rodziny. Rodzice mogą sami przejąć rolę nauczycieli, mogą również zatrudniać korepetytorów, nauczycieli, innych specjalistów, umożliwiać korzystanie z dostępnej oferty edukacji pozaszkolnej (lekcje muzealne, warsztaty prowadzone przez uczelnie, inne formy grupowej nauki zorganizowane przez rodziców dzieci z ED). Nauka w takim trybie obejmuje zwykle mniej typowe elementy, np. częstsze wyjazdy, uczestnictwo w różnorodnych działaniach społecznych, intensywniejsze rozwijanie pasji i zainteresowań.
Edukacja domowa umożliwia dostosowanie tempa nauki do potrzeb konkretnego dziecka, co jest istotne nie tylko dla uczniów z ponadprzeciętnymi zdolnościami czy posiadających trudności. W efekcie zindywidualizowanej pracy, dziecko zdobywa wiadomości i umiejętności przewidziane dla danego etapu edukacyjnego i przystępuje do egzaminów klasyfikacyjnych z przedmiotów, które w danej klasie przewiduje Ustawa o Systemie Oświaty.
Oferta Korczakowskiej Szkoły Marzeń dla uczniów z edukacji domowej:
Korczakowska Szkoła Marzeń jest otwarta na alternatywne rozwiązania edukacyjne, również na realizację obowiązku szkolnego poza szkołą. Szkoła wspiera uczniów umożliwiając:
- dostęp do pomocy naukowych i książek będących w zasobach szkoły,
- uczestnictwo w zajęciach organizowanych na terenie szkoły, na warunkach określonych ustawą i regulaminem zajęć,
- kontakt z koordynatorem edukacji domowej,
- konsultacje z nauczycielami,
- platformę edukacyjną,
- precyzyjne informacje dotyczące wymagań egzaminacyjnych,
- przystępowanie uczniów do egzaminów klasyfikacyjnych zorganizowanych w miłej atmosferze, prowadzonych przez nauczycieli mających doświadczenie w alternatywnych formach edukacji, potrafiących wzmacniać pasje młodych ludzi.
Co zrobić, żeby realizować edukację domową w KSM?
Rodzice/opiekunowie prawni:
- Wypełniają formularz zgłoszeniowy – przejdź do formularza.
- W celu omówienia zasad prawidłowego prowadzenia edukacji pozaszkolnej, przeprowadzana jest rozmowa przedstawiciela Szkoły z rodziną, tj. uczniem oraz rodzicem/rodzicami lub opiekunem/opiekunami prawnymi. W trakcie rozmowy z rodzinami/opiekunami prawnymi omawiane są warunki współpracy.
- Dostarczają do dyrektora Korczakowskiej Szkoły Marzeń – Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olsztynie komplet dokumentów:
– podanie o realizację obowiązku szkolnego w formie edukacji domowej,
– zobowiązanie o przystępowaniu dziecka do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych,
– oświadczenie o zapewnieniu dziecku warunków do realizowania podstawy programowej,
– wzory dokumentów. - Podpisanie umowy kształcenia dziecka.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2017/59/1
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000843
- Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych: I-VI https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2014/08/zalacznik_2.pdf oraz I-VIII https://men.gov.pl/wp-content/uploads/podstawa%20progr_kszt_ogolnego_szk_podstawowa.zip
- Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zasad współpracy i organizacji edukacji pozaszkolnej w KSM: